Kolejne spotkanie lokalnej grupy Urbact “Miasta przyjazne turystyce” w Krakowie
22.12.2020

W dniu 15 grudnia 2002 roku po raz kolejny spotkała się w formule hybrydowej Lokalna Grupa Urbact (Urbact Local Group), dla projektu Miasta Przyjazne Turystyce (Tourism Friendly Cities). Spotkanie odbyło się w ramach  Forum Turystyki zorganizowanego w centrum kongresowym ICE. W spotkaniu uczestniczyli między innymi wiceprezydent Krakowa, pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw Kultury, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, dyrektorzy i pracownicy krakowskich muzeów, przedsiębiorcy i zainteresowani mieszkańcy.

Wprowadzeniem do dyskusji była diagnoza wyników badań ruchu turystycznego w Krakowie w 2020 roku. Prowadzone od ponad 10 lat badania, pozwalają wszystkim lokalnym interesariuszom poznać strukturę przyjeżdżających gości i wyciągnąć wnioski, w tym tak szczególnym roku. Niestety liczba odwiedzających Kraków ogółem wyniosła 7,95 mln wobec 14 mln w roku 2019, przy czym ilość turystów zagranicznych spadła o 74,2%.

Obserwacjami zmieniających się trendów, pod wpływem pandemii, w organizacji i działaniach sektora MICE podzieliła się członkini Zarządu ICCA.

Część panelowa została podzielona na tematy pod tytułami:

– Perspektywy bliższej współpracy sektora kultury i turystyki w Krakowie.

– Dokąd idziemy? Czego potrzebujemy? Jak możemy lepiej współdziałać?

Paneliści poszukiwali form współpracy przemysłu turystycznego i kultury w kontekście odbudowy turystyki po pandemii oraz zastanawiali się nad narzędziami komunikacji marketingowej na lata 2021-2022.

Dyskutowano o potencjałach kultury i turystyki Krakowa, planowanej przyszłości obydwu sektorów. Zaanonsowano powstanie Kraków Culture & Tourism Hub jako formy współpracy obydwu sektorów służącej do rozwoju produktów turystycznych w oparciu o kulturę. Ogłoszono również nową koncepcję zintegrowanego klastrowania festiwali w mieście pod nazwą Kraków Festivals  dla lepszej integracji między nimi oraz z branżą turystyczną. Wątkami dyskusji była również nowa koncepcja uporządkowania wydarzeń      w przestrzeni dziedzictwa, estetyka miasta, nowe myślenie o produktach regionalnych czy projekt certyfikacji Quality Kraków mający wprowadzić zasady zrównoważonej jakości. Ten ostatni wątek jest właśnie przedmiotem prac w ramach projektu Urbact III Tourism Friendly Cities. Uczestnicy i liczne komentarze na czacie wskazywały na potrzebę dalszych debat i rozmów wszystkich lokalnych interesariuszy turystyki.

W części poświęconej komunikacji marketingowej Krakowa paneliści oceniali szanse odbudowy turystyki oraz skuteczności planowanej na lata 2021-2022 kampanii promocyjnej.

Wydarzenie przerosło oczekiwania organizatorów gromadząc w sieci 200 uczestników, w tym spoza Krakowa, a nawet z zagranicy, wykraczając poza formalny skład Lokalnej Grupy Urbact (Urban Local Group). Udostępnienie transmisji paradoksalnie powiększyło grono słuchaczy, a jego atrakcyjna, hybrydowa forma udowodniła, że wymuszona przez pandemię nowa forma organizacji wydarzeń może także być atrakcyjna.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo