Kraków

Kraków – serce polskiej turystyki

Dawna siedziba polskich królów i stolica kraju jest dziś ważną europejską metropolią i z całą pewnością najbardziej rozpoznawalnym, turystycznym miastem kraju. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki i zabytków reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne, od średniowiecza po współczesność. Co prawda sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny, ale liczniej przyciągają mieszkańców i odwiedzających zarówno Kazimierz, Podgórze, Nowa Huta. Tętniące życiem miasto z niezliczoną ilością klimatycznych kawiarni, restauracji, pubów, klubów, wielowiekowym dziedzictwem kultury materialnej i duchowej, w którym… „złote nuty spadają na Rynek i dokoła muzyki jest w bród…” .

W 2000 roku Kraków został wybrany na Europejską Stolicą Kultury, a w 2013 roku otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Co roku odbywa się tutaj prawie 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o renomie międzynarodowej. To także miasto nowoczesnych muzeów, w którym odwiedzający mogą osobiście zetknąć się z historią.
Po drugiej stronie tradycji i historii można umieścić liczne siedziby korporacji międzynarodowych, swoiste zagłębie przemysłów kreatywnych, czy ponad 42 tysiące obcokrajowców, którzy wybrali Kraków jako miejsce pracy, studiów i życia.

Gdy dołożyć do tego ciągle poszerzającą się siatkę połączeń lotniczych (102 w marcu 2018 roku), prognozowany w 2036 roku ruch pasażerski Kraków Airport na poziomie 12 mln pasażerów (przy 5 mln z początkiem 2018 roku) to rozwój miasta wydaje się dynamiczny.
W 2018 r. liczba odwiedzających Kraków wyniosła 13,5 mln osób, w tym 3,1 mln z zagranicy. W 2018 r. turyści będący w Krakowie wydali podczas pobytu 6 miliardów 450 mln złotych a udział turystyki w PKB Krakowa wyniósł ponad 8 proc.

Nie ulega wątpliwości, że takie miejskie inwestycje jak centrum kongresowe ICE czy hala widowiskowo-sportowa TAURON Arena w sposób znaczny poszerzyły możliwości recepcyjne miasta dla przemysłu spotkań oraz wydarzeń sportowo-muzycznych.
W roku 2018 r. odnotowano w Krakowie prawie 8,2 tys. imprez przemysłu spotkań. Liczba ta była o 35,64% wyższa niż rok wcześniej i o 55,20% wyższa niż w roku 2016. Co ważne, zwiększyła się liczba uczestników wydarzeń międzynarodowych.

Reputację budują chociażby przyznane mu wyróżnienia, wśród których w ostatnich latach Kraków otrzymał takie jak Meetings Star Award 2015 – pierwsze miejsce w kategorii Convention Centers dla Centrum Kongresowego ICE, trzykrotnie prestiżową nagrodę „Zoover – The Best European City Trip czy tytuł „Top 10 Large European Cities of the Future – Business Friendliness”.

Podczas XV Światowego Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), który odbył się w czerwcu 2019 roku, Kraków został członkiem Rady Dyrektorów a Prezydent miasta zostałem wybrany Prezydentem OWHC. Ta zaszczytna funkcja jest dużym wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem do podejmowania starań na rzecz kreowania właściwej strategii służącej  ochronie światowego dziedzictwa.

Także niezwykle cenny wskaźnik satysfakcji i lojalności wobec miasta – Net Promoter Score (NPS) osiągając 79,1% wskazuje, że Kraków zbudował markę turystyczną.

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo