Nowi Przewodnicy po Krakowie
07.10.2023

27 września, podczas obchodów Światowego Dnia Turystyki, odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów absolwentom kursów przewodnickich. W tym roku do grona kwalifikowanych przewodników turystycznych po Krakowie dołączyło 50 osób.

Fot. Elżbieta Marchewka / krakow.pl

Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa, zebranych powitała Pani Bożena Czemborowicz, Prezes Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich, a następnie głos zabrała Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, zwracając się do nowych przewodników i gratulując im przystąpienia do zawodu przewodnika miejskiego po Krakowie. Anna Korfel-Jasińska podkreśliła, że: „Dzisiaj, 27 września, w Światowym Dniu Turystyki otrzymujecie Państwo identyfikatory i „blachy przewodnickie’’, które są uhonorowaniem Waszego wysiłku, noście je Państwo z dumą, jako Ambasadorowie Krakowa”.

Kolejny głos należał do Pana Tomasza Darosa, Przewodniczącego Komisji Turystyki RMK, Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto oraz Radnego Miasta Krakowa, który również wspomniał o ważnej roli przewodników w kontaktach z gośćmi Miasta Krakowa.

W dalszej części spotkania zostały wręczone identyfikatory i „blachy przewodnickie” z herbem Krakowa przez prezesów stowarzyszeń przewodnickich takich jak „Stowarzyszenie Gaudeamus’’ i „Stowarzyszenie Renesans’’ oraz przez przedstawicieli PTTK.

Zwieńczeniem spotkania był wykład inauguracyjny pt.: „Tajemnice posadzek krakowskich”, który wygłosił archeolog dr Wojciech Głowa.

Tradycyjnie nowi przewodnicy zaprosili Krakowian na bezpłatne wycieczki. W tym roku przewodnicy przybliżyli historię i szczegóły najpopularniejszego szlaku turystycznego, jakim jest Droga Królewska, prowadząca przez najważniejsze zabytki Krakowa.

Iinicjatywa wpisuje się w obchody jubileuszu 45-lecia wpisania Miasta Krakowa na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo