Kraków i Małopolska – najlepszy cel podróży!
20.07.2023

6 lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się konferencja prasowa „Małopolska i Kraków dobrze wykorzystali swoją szansę!”. Uczestnicy spotkania rozmawiali o działaniach promocyjnych i inicjatywach, które korzystnie wpływają na stan krakowskiej i małopolskiej turystyki.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W spotkaniu uczestniczyli: Iwona Gibas z Zarządu Województwa, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Robert Piaskowski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, Radosław Włoszek – prezes Kraków Airport oraz Rafał Kosowski – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Małopolska to jeden z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce, a Kraków to najbardziej rozpoznawalna polska marka turystyczna na świecie.

W 2019 r. gościliśmy blisko 18 milionów turystów z kraju i zagranicy. Tę doskonałą sytuację zaburzyła pandemia COVID-19, a następnie wojna na Ukrainie, co znalazło swoje odzwierciedlenie w strukturze ruchu turystycznego w Małopolsce. W 2022 r. liczba odwiedzających zagranicznych zmniejszyła się w stosunku do 2019 r. o 80,7 proc.

By odbudować popyt turystyczny, a tym samym zwiększyć liczbę obsługiwanych w regionie gości oraz odpowiadając na potrzebę wsparcia małopolskiej branży turystycznej, podjęto decyzję o przygotowaniu intensywnej kampanii promocyjnej na rynkach zagranicznych, strategicznych dla Krakowa i Małopolski.

W ramach projektu „Małopolska – cel podróży”, realizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną we współpracy z partnerami – Województwem Małopolskim i Miastem Kraków, działania promocyjne obejmują między innymi: materiały PR, kampanie w Internecie i prasie branżowej, działania ambientowe oraz realizację misji dla małopolskich przedsiębiorców turystycznych na rynkach: niemieckim, brytyjskim, austriackim, szwajcarskim, włoskim, skandynawskim i amerykańskim. Emitowane są również spoty promocyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim. Powstała także dedykowana rynkom zagranicznym docelowa strona internetowa www.wideopen.travel oraz media społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube – w języku niemieckim i angielskim.

24 kwietnia na rynku brytyjskim, niemieckim i austriackim ruszyła kampania w Internecie, która realizowana jest przy wykorzystaniu najnowszych produktów i narzędzi marketingu w sieci. W ramach kampanii przygotowano między innymi spoty i banery podkreślające bogactwo oferty turystycznej Małopolski i Krakowa. Ta część kampanii potrwa do 31 października i zakłada dotarcie do ponad 15 milionów osób. W tym roku realizowana jest również kampania ukierunkowana na klienta biznesowego, mająca na celu promocję potencjału Krakowa i Małopolski jako miejsc idealnych do organizacji międzynarodowych spotkań biznesowych.

Od 1 maja prowadzona jest szeroka kampania krajowa na antenach największych polskich stacji telewizyjnych: TVP, Polsat i TVN. Do końca listopada zaplanowano ponad 6200 emisji spotów przedstawiających walory turystyczne Małopolski i Krakowa. Kampania wzmocniona jest również działaniami marketingowymi w Internecie, mediach społecznościowych oraz w serwisie vod/player, gdzie zaplanowano minimum 1 mln emisji spotów.

Gościnny Kraków i urokliwą Małopolskę oglądamy również w topowych programach telewizyjnych: „Pytanie na Śniadanie” na antenie TVP, gdzie realizowanych jest 17 emisji programu z wejściami pogodowymi oraz felietonami prosto z ciekawych miejsc oraz interesujących wydarzeń w Małopolsce. Jesteśmy obecni w dużych formatach programu „MasterChef – Wielkie Grillowanie” oraz „MasterChef”, a także w turystycznym programie „Polska na weekend” oraz porannym „Dzień dobry TVN!” i „Dzień dobry Wakacje”. Tak szeroka kampania pozwoli dotrzeć z zaproszeniem do Krakowa i Małopolski do każdego mieszkańca naszego kraju oraz do turystów z zagranicy.

Dodatkowo od czerwca trwa intensywna kampanią promocyjna „Daj się ugościć. Odwiedź Kraków. Odkryj Małopolskę” we współpracy z RMF FM. 24 czerwca z Gdyni do Krakowa wyjechał na tory pierwszy z czterech wakacyjnych pociągów. Kolejny wyruszył 8 lipca z Warszawy Wschodniej do Nowego  Sącza. Na pokładzie znalazły się gwiazdy polskiej muzyki, sportowcy, influencerzy, kucharze, trenerzy oraz Polki i Polacy, którzy bilety na przejazdy pociągami mogą zdobyć w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez RMF FM. Dwa pozostałe pociągi będą mknąć przez Polskę 22 lipca i 29 lipca, a każdy przejazd stanie się niezapomnianym przeżyciem dla kilkuset osób, które wsiądą na pokład. Rozkład:

  • 22 lipca: Poznań Główny – Ostrów Wielkopolski – Katowice – Kraków Główny – Zator
  • 29 lipca: Wrocław Główny – Opole Główne – Gliwice – Katowice – Kraków Główny – Tarnów

Projekt „Małopolska – cel podróży” realizowany jest w całości z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Budżet kampanii to 24 mln zł, w tym: 16 mln zł przeznaczonych jest na część zagraniczną, a 8 mln zł na część krajową. Projekt rozpoczął się w 2021 roku i potrwa do końca 2023 roku.

Olbrzymią promocję regionu zapewniła również organizacja III Igrzysk Europejskich. W wydarzeniu wzięło udział ponad 7000 zawodników z 50 krajów, a same zawody były transmitowane na cały świat. Na podsumowanie wydarzenia jeszcze będzie czas, ale już teraz widzimy, że dane dotyczące przyjazdów zagranicznych do Małopolski są optymistyczne i pokazuję zdecydowany wzrost.

Na uwagę zasługuje fakt, że w II kwartale bieżącego roku największe wzrosty – ponad 40% wśród turystów zagranicznych – zanotowano w czerwcu, co jest zapewne również efektem organizowanych w Krakowie i Małopolsce III Igrzysk Europejskich 2023. Ponadto, w drugim kwartale bieżącego roku zaobserwować można widoczny wzrost przyjazdów odwiedzających Małopolskę w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Największy wzrost, około 26% zanotowano wśród odwiedzających zagranicznych, a ich liczba sięgnęła blisko ćwierć miliona. W pierwszej piątce odwiedzających Małopolskę znaleźli się mieszkańcy: Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Słowacji i Izraela. W przypadku turystów krajowych zanotowano wzrost na poziomie 7%. Małopolskę najchętniej odwiedzali mieszkańcy województw w następującej kolejności: Mazowieckie, Śląskie, Podkarpackie, Wielkopolskie, Dolnośląskie. Jednocześnie notuje się zdecydowany wzrost ruchu turystycznego na terenie województwa wśród jego mieszkańców, sięgających 14%. Ogólny wzrostu ruchu turystycznego odwiedzających krajowych i zagranicznych w II kwartale bieżącego roku w stosunku od analogicznego okresu zeszłego roku wynosi 7%. Do tak dobrych statystyk przyczyniają się organizowane w Krakowie i Małopolsce liczne wydarzenia, bogaty program kulturalny, które w tym roku osnute są wokół takich postaci jak Mikołaj Kopernik, Wisława Szymborska, a już we wrześniu obchodzona będzie 45. rocznica wpisu krakowskiego Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Statystyki krakowskiego lotniska doskonale pokazują skalę i dynamikę odbudowującego się ruchu lotniczego na krakowskim lotnisku. W tym roku obsłużono już 4 371 440 pasażerów. Kraków Airport proponuje pasażerom bogatą ofertę wakacyjną. Z Krakowa możemy wybrać kierunki podróży z blisko 150 regularnych połączeń. W gronie linii lotniczych operujących z krakowskiego lotniska są nowi przewoźnicy tacy jak: Turkish Airlines, Sun Expres, Air Dolomiti czy Air Serbia, a już wkrótce tureckie linie Pegasus. Pasażerowie mogą udać się na wypoczynek do słonecznej Turcji, Włoch, Hiszpanii czy Czarnogóry. Równie ciekawie prezentują się połączenia krajowe, w tym sezonie to 7 destynacji i możliwość odwiedzenia Gdańska z Ryanair, czy Zielonej Góry oraz Bydgoszczy z PLL LOT. Kraków Airport otwiera także okno na szeroki świat, proponując podróż do takich miast jak: Nowy Jork, Dubaj, Abu Dhabi, Tel Aviv.

Już czerwiec okazał się dla krakowskiego lotniska rekordowy. Jeśli chodzi o ruch pasażerski z usług krakowskiego lotniska skorzystało 867 403 pasażerów, czyli o 16 % więcej w stosunku do czerwca 2019 roku i o 21 % więcej w stosunku do czerwca 2022. Do Krakowa przylatywali turyści z wszystkich stron świata, na co wpłynęła niewątpliwie atrakcyjna siatka połączeń krakowskiego lotniska oraz sportowcy przylatujący do Krakowa i Małopolski na Igrzyska Europejskie 2023.

Łącznie w 2022 r. Kraków Airport obsłużył 7 394 176 pasażerów, co stanowi 88% ruchu pasażerskiego z roku 2019. To drugi wynik w historii krakowskiego lotniska po rekordowym 2019 roku, kiedy to witaliśmy 8 milionowego pasażera. Natomiast silny wzrost ruchu pasażerskiego w I półroczu 2023 roku, który osiągnął 4 371 440 pasażerów zapowiada, iż w 2023 roku osiągnięty zostanie kolejny historyczny rekord.

Plan Generalny lotniska Kraków/Balice wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwóch dekad. Krakowskie lotnisko planuje zainwestować około miliarda złotych w rozwój infrastruktury. Podstawą dalszej modernizacji lotniska pozostaje budowa nowej drogi startowej, która jest kluczowym elementem infrastruktury portu lotniczego. Rozwój lotniska oznacza powstanie ponad 10 tysięcy nowych bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz rozwój.

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo