Dla gości i mieszkańców! City Helpers po raz trzeci na ulicach Krakowa
23.06.2023

W tym roku – w niebiesko-białych koszulkach i pomarańczowych czapkach – City Helpers będą witać gości odwiedzających Kraków! By zadbać także o komfort mieszkańców, czas ich pracy został wydłużony w stosunku do poprzednich edycji programu. Miejskich pomocników spotkamy na Starym Mieście i Kazimierzu do 31 sierpnia. W weekendy będą pracować do godz. 1.00 w nocy.

Fot. Ela Marchewka / UMK

City Helpers mają być istotnym wsparciem dla budowania odpowiedniego wizerunku Krakowa: gościnnego, otwartego, ale też komunikującego reguły współużytkowania najcenniejszej przestrzeni miasta. Zabytkowe centrum tętni życiem niemal przez całą dobę, dlatego tak ważne jest dbanie o wzajemny komfort jego użytkowników. Bywa i tak, że stykamy się z niepożądanymi zachowaniami osób odwiedzających nasze miasto, ale również mieszkańców Krakowa i okolic. Odpowiedzią na to zjawisko jest miejska inicjatywa #RespectKraków, zainicjowana w 2019 r., kiedy ruch turystyczny osiągnął największe do tej pory rozmiary. W ramach #RespectKraków realizowany jest miejski projekt City Helpers (Miejscy Pomocnicy), którego III edycja właśnie się rozpoczęła.

To już III edycja programu

Zadaniem miejskich pomocników jest wychwytywanie niewłaściwych zachowań w zabytkowym centrum miasta, a także udzielanie informacji i promowanie lokalnych wydarzeń oraz instytucji kultury. Pilotażowy projekt City Helpers, przeprowadzony latem 2021 r. jako narzędzie wspierające politykę zrównoważonej turystyki, okazał się dobrze przyjętym rozwiązaniem i osiągnął pozytywne rezultaty. Projekt realizowany był w lipcu i sierpniu, od czwartku do niedzieli.

Zeszłoroczną, II edycję, kontynuowano w większym zakresie – City Helpers byli obecni na ulicach miasta od 23 maja do 11 września, przez siedem dni w tygodniu. W ciągu prawie czterech miesięcy swojej pracy miejscy pomocnicy podjęli ponad 31 tys. działań. Goście pytali głównie o najbardziej znane atrakcje oraz wydarzenia i festiwale w mieście. Odwiedzający miasto zwracali się również z prośbami o polecenie miejsc, gdzie można spróbować regionalnych potraw, prosili o rekomendacje restauracji, kawiarni. Dużo pytań dotyczyło lokalizacji i działania sklepów, kantorów oraz komunikacji miejskiej i siatki połączeń w Krakowie. Warto wspomnieć, że miejscy pomocnicy udzielali pierwszej pomocy w przypadku urazów, potłuczeń, a także zasłabnięć. Dzięki szkoleniom przeprowadzonym przez fundację Ratuj Życie byli przygotowani na użycie defibrylatora. W sumie udzielili pomocy 1 958 osobomCity Helpers swobodnie posługują się językami obcymi (głównie językiem angielskim i ukraińskim), ponadto zostali przeszkoleni podczas warsztatów i spotkań z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, reprezentantów branży turystycznej i straży miejskiej. Wiedza ta była przydatna zwłaszcza w czasie interwencji związanych z nieodpowiednim zachowaniem, m.in. zakłócaniem ciszy nocnej oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. W zeszłym roku City Helpers podjęli 1 630 działań w tym zakresie. Wiedza dotycząca zasad funkcjonowania parków kulturowych Stare Miasto oraz Kazimierz ze Stradomiem pozwoliła miejskim pomocnikom zatroszczyć się o historyczne centrum Krakowa. Kontrolowali liczbę i rozmieszczenie reklam w postaci tzw. potykaczy oraz monitorowali zabronione działania (np. handel na ulicy bez pozwolenia, używanie podświetlanych obiektów reklamujących na zewnątrz budynków). W sumie podjęli 2 950 działań w tym obszarze. Ścisła współpraca ze strażą miejską skutkowała 197 wspólnymi interwencjami w najtrudniejszych sytuacjach.

Nowości w projekcie City Helpers

Z myślą o mieszkańcach, w tym roku wydłużony został czas pracy City Helpers – od 16 czerwca do 31 sierpnia będą obecni na Starym Mieście i Kazimierzu do godz. 21.00 w dni powszednie, w weekendy zaś aż do 1.00 w nocy. Pozwoli to na lepsze zarządzanie gospodarką nocną w Krakowie, zwłaszcza w perspektywie rosnącego ruchu turystycznego, którego kumulacja przewidywana jest w miesiącach wakacyjnych. Odświeżona została także treść ulotek, z których korzystają City Helpers. Odwiedzający witani są w Krakowie – mieście UNESCO, przyjaznym turystom oraz gościnnym i bezpiecznym. Zapraszani są do korzystania z oferty wydarzeń kulturalnych, kosztowania lokalnych produktów oraz odkrywania nowych miejsc poza utartym szlakiem. Nadal komunikowane są uniwersalne zasady, takie jak potrzeba zachowania ciszy nocnej, dbania o porządek, noszenia ubrań w przestrzeni miasta, czy zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Kolejny rok to także nowe wyzwania, dlatego odwiedzający zachęcani są do rozsądnego korzystania z hulajnóg i rowerów, weryfikacji czy obiekty turystycznego najmu krótkoterminowego są zarejestrowane, oraz do szeroko rozumianych zachowań proekologicznych, takich jak unikanie plastiku, korzystanie z komunikacji miejskiej, czy odkrywanie terenów zielonych.

city helpers_strój 2023

Nowa edycja projektu odbywa się już w pełnej integracji graficznej z inicjatywą #RespectKraków, dlatego tegoroczne stroje City Helpers nawiązują do barw, w których stworzona została kreacja #RespectKraków oraz do kolorów Krakowa. Nową kolorystykę zyska także rower cargo stacjonujący na Rynku Głównym, udostępniony na potrzeby projektu przez Zarząd Transportu Publicznego.

W celu skuteczniejszego przekazu informacyjnego – w hali odbioru bagażu krakowskiego lotniska – wyświetlane są komunikaty skierowane do przylatujących pasażerów. Grafiki #RespectKraków zobaczyć będzie można także na miejskich nośnikach: citylightach, automatach Krakowskiej Karty Miejskiej oraz na plakatach zachęcających do przestrzegania ciszy nocnej. Dodatkowo w internecie, od 1 czerwca do 15 września, prowadzona jest kampania informacyjna skierowana do turystów planujących odwiedzić Kraków oraz zagranicznych gości, którzy już przebywają w mieście.

Harmonogram pracy City Helpers:

  • od 16 do 30 czerwca, w godz. 17.00–21.00 (w weekendy do 1.00 w nocy)
  • od 1 lipca do 30 sierpnia, w godz. 13.00–21.00 (w weekendy do 1.00 w nocy)

Współpraca

Projekt City Helpers jest realizowany przez UMK we współpracy z Krakowskim Forum Kultury w ramach wdrażania rekomendacji „Polityki Zrównoważonej Turystyki Krakowa na lata 2021–2028”. Wszystkich zainteresowanych materiałami graficznymi oraz projektem zapraszamy do kontaktu z Wydziałem ds. Turystyki UMK: wt.umk@um.krakow.pl.

city helpers 2023, rynek, turyści

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo