Miasta zaalarmowane poziomem europejskiej ochrony w zakresie turystycznego najmu krótkoterminowego
11.07.2019

Europejskie miasta, które pracują razem nad wyzwaniami związanymi z turystycznym najmem krótkoterminowym, z zaniepokojeniem zapoznały się z niedawną opinią Rzecznika Generalnego (AG) Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą platformy Airbnb. Jego zdaniem, platformy zajmujące się wynajmem, takie jak Airbnb, stanowią jedynie usługę społeczeństwa informacyjnego. W rezultacie, praktycznie w ogóle nie mogłyby one odpowiadać za zapewnienie przestrzegania zasad wynajmu przez podmioty oferujące zakwaterowanie na ich platformach. Obawiamy się, że jeszcze bardziej zwiększy to, i tak już znaczną skalę wynajmu prywatnych domów i mieszkań, co wpłynie jeszcze bardziej na nasz wrażliwy rynek mieszkaniowy i na komfort życia w naszych miastach.

Nasze miasta uznają, że turystyka jest ważnym źródłem dochodów i zatrudnienia dla wielu ludzi i nie sprzeciwiają się tej nowej formie wynajmu. Jednakże wynajem turystyczny w prywatnych domach i mieszkaniach może być oferowany w sposób odpowiedzialny jedynie wtedy, gdy przestrzegane są niezbędne regulacje.  Zmiana prawa krajowego jest konieczna, ale równie ważna jest  zmiana regulacji europejskich. Obecne prawodawstwo europejskie sprawia, że ​​jesteśmy praktycznie bezsilni wobec działających na całym świecie firm oferujących turystyczny najem krótkoterminowy. Jeśli nasi mieszkańcy nie będą się już czuli chronieni, podważy to zaufanie do polityki europejskiej.

Dlatego nadszedł najwyższy czas, aby dokonać nowych ustaleń prawnych w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju turystyki, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej jakości życia w naszych miastach.

 

Oświadczenie wydane przez miasta:

Amsterdam, Barcelonę, Berlin, Bordeaux, Brukselę, Kraków, Monachium, Paryż, Walencję, Wiedeń.

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo