Miasta w projekcie

Kraków

Turystyczne wyzwania Krakowa
Nie ulega wątpliwości, że Kraków stał się w ostatnich latach markowym miastem Polski o silnej rozpoznawalności turystycznej. Dowodem na to jest nie tylko ilość odwiedzających – 12,9 mln w 2017 r., ale także wymierne efekty ekonomiczne. Według badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów pod auspicjami Małopolskiej Organizacji Turystycznej wartość indukowana PKB wytwarzanego przez branżę turystyczną stanowi 8,27 % całego PKB Krakowa. Ponad 40 tysięcy miejsc pracy związanych jest z gospodarką turystyczną Krakowa, co oznacza, że to zjawisko dotyczy co dziesiątego aktywnie zawodowo Krakowianina. Udział podatków i opłat wygenerowanych przez branżę turystyczną w dochodach miasta to aż 5.25%. Nasi goście to w większości Polacy, a nie cudzoziemcy (9 mln 850 tys. w stosunku do 3 mln 50 tys. w 2017 r.). Rozwijająca się sieć połączeń lotniczych, wzrost ilości miejsc noclegowych, rosnąca rola rekomendacji, w tym w mediach społecznościowych wzmocnią zapewne reputację Krakowa. Spodziewanym skutkiem może być dalszy wzrost ruchu turystycznego. W miastach, zwłaszcza tych posiadających strefę zabytkową skupioną na relatywnie niewielkim obszarze, pojawiają się nowe wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem turystyki. Jak pogodzić możliwość czerpania przez turystę korzyści z pobytu według własnego uznania z poczuciem komfortu i jakością życia mieszkańców? Suma odczuć obu grup ma tworzyć lokalną atmosferę miejsca, która obecnie i w przyszłości będzie najbardziej poszukiwaną wartością przez mieszkańców oraz przyjezdnych. Odczuwalny, szczególnie przez mieszkańców centrum nadmiar gości, gentryfikacja turystyczna dzielnic, funkcjonowanie komunikacji publicznej oraz nowe formy działalności gospodarczej z zakresu gospodarki współdzielenia stają się powszechnym wyzwaniem dla miast historycznych. Powstaje więc potrzeba wypracowania odpowiedniego modelu zrównoważonej gospodarki turystycznej w miastach. Fundamentalna jest tu współpraca administracji publicznej, mieszkańców, organizacji pozarządowych, samorządów gospodarczych i przedsiębiorców. Jednym z proponowanych kierunków jest partycypacja mieszkańców w tworzeniu zindywidualizowanych ofert dla odwiedzających oraz członków lokalnej społeczności, w tym w obszarze przemysłów kreatywnych, przy założeniu zachęcenia przyjezdnych do odwiedzenia innych miejsc niż historyczne strefy miasta. Wymiana doświadczeń podczas konferencji w postaci profesjonalnej dyskusji będzie w naszej opinii ważnym krokiem w kierunku wypracowania rozwiązań służących modelowi zrównoważonej gospodarki z korzyścią dla Krakowian i mieszkańców innych miast historycznych.

pokaż więcej
zwiń

Amsterdam

Amsterdam – stolica i największe miasto Holandii z liczbą mieszkańców ponad 850 000 osób. Ze względu na fakt, że położony jest na sieci kanałów podzielonych na liczne „wyspy”, nazywany jest często Wenecją Północy . Amsterdam rocznie odwiedza ponad 4 miliony turystów z całego świata i otwiera przed nimi swoje bogate turystyczne zasoby, z licznymi muzeami, zabytkami, a także ogrodami botanicznymi. Magnesem dla niektórych przybyszów może być liberalna obyczajowość z dzielnicami czerwonych latarni i licznymi festiwalami.

pokaż więcej
zwiń

Bregencja

Bregencja liczy około 28 000 mieszkańców, a jej korzenie sięgają czasów rzymskich. Miasto zostało założone przez Rzymian w 15 roku pne, kiedy to znane było jako Brigantium. Jest położone na północnym krańcu Alp, nad Jeziorem Bodeńskim. Liczące 2.000 lat miasto, z charakterystyczną wieżą św. Marcina, wznoszącą się w średniowiecznym centrum, przyciąga miłośników nowoczesnej architektury. Wybitni architekci, tacy jak Hans Hollein, Jean Nouvel i Peter Zumthor oraz krąg "Architektów Vorarlbergu" w znaczący sposób wpłynęli w ostatnich latach na obraz miasta. Wielką atrakcją kulturalną jest Festiwal Bregencki, podczas którego wybitni reżyserzy od prawie pół wieku prezentują na scenie na jeziorze wyjątkowe inscenizacje najlepszych oper – z towarzyszeniem orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Poza okresem festiwalowym w mieście odbywają się co roku setki imprez takich jak wystawy, koncerty, czy chociażby „Bregencka Wiosna”, renomowany międzynarodowy festiwal tańca.

pokaż więcej
zwiń

Edynburg

Edynburg jest stolicą Szkocji, położony w regionie Central Belt. Z populacją liczącą około 500 000 mieszkańców i ponad 4 milionami odwiedzających rocznie, Edynburg jest miastem kosmopolitycznym, z wyczuwalną wyjątkową szkocką atmosferą. Stare wulkany tworzą surowe, naturalne otoczenie miasta, a nad nim góruje imponujący średniowieczny Zamek Edynburg. U jego stóp miasto prezentuje się jako harmonijne połączenie reliktów średniowiecznej świetność z nowoczesnym życia jego mieszkańców i współczesną awangardą. Średniowieczne królewskie rezydencje, gotyckie kościoły i fascynujące zabytkowe budynki otulone są nowoczesną architekturą, taką jak Parlament Szkocji i niedawno odnowione Muzeum Narodowe Szkocji. Różnie nazywany "Auld Reekie" lub "Ateny Północy" lub lokalnie "Embrah" to gospodarz wspaniałych restauracji, sklepów, pubów, nocnych klubów ale również imponujących programów festiwali miasta . Hogmanay, szkocki Nowy Rok, rozpoczyna uroczystości, sierpień to Międzynarodowy Festiwal Tatuażu oraz Festiwal Fringe - największy na świecie festiwal sztuki. Stare i Nowe Miasto Edynburg łącznie jako centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecność czterech uniwersytetów z długoletnia tradycją w dziedzinie medycyny, bankowości, edukacji, technologii i całym szeregu innych sektorów jest podstawą tego, co sprawiło, że Edynburg stał się również ważnym centrum innowacji.

pokaż więcej
zwiń

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo