Kraków

Kraków – serce polskiej turystyki

Dawna siedziba polskich królów i stolica kraju jest dziś ważną europejską metropolią i z całą pewnością najbardziej rozpoznawalnym, turystycznym miastem kraju. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki i zabytków reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne, od średniowiecza po współczesność. Co prawda sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny, ale liczniej przyciągają mieszkańców i odwiedzających zarówno Kazimierz, Podgórze, Nowa Huta. Tętniące życiem miasto z niezliczoną ilością klimatycznych kawiarni, restauracji, pubów, klubów, wielowiekowym dziedzictwem kultury materialnej i duchowej, w którym… „złote nuty spadają na Rynek i dokoła muzyki jest w bród…” .

W 2000 roku Kraków został wybrany na Europejską Stolicą Kultury, a w 2013 roku otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Co roku odbywa się tutaj prawie 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o renomie międzynarodowej. To także miasto nowoczesnych muzeów, w którym odwiedzający mogą osobiście zetknąć się z historią.
Po drugiej stronie tradycji i historii można umieścić liczne siedziby korporacji międzynarodowych, swoiste zagłębie przemysłów kreatywnych, czy ponad 42 tysiące obcokrajowców, którzy wybrali Kraków jako miejsce pracy, studiów i życia.

Gdy dołożyć do tego ciągle poszerzającą się siatkę połączeń lotniczych (102 w marcu 2018 roku), prognozowany w 2036 roku ruch pasażerski Kraków Airport na poziomie 12 mln pasażerów (przy 5 mln z początkiem 2018 roku) to rozwój miasta wydaje się dynamiczny.
W 2017 r. liczba odwiedzających Kraków wyniosła 12,9 mln osób, w tym 3,05 mln z zagranicy. W 2017 r. turyści będący w Krakowie wydali podczas pobytu 5 miliardów 480 mln złotych a udział turystyki w PKB Krakowa wyniósł ponad 8 proc.

Nie ulega wątpliwości, że takie miejskie inwestycje jak centrum kongresowe ICE czy hala widowiskowo-sportowa TAURON Arena w sposób znaczny poszerzyły możliwości recepcyjne miasta dla przemysłu spotkań oraz wydarzeń sportowo-muzycznych.
W roku 2016 odnotowano 5255 spotkań i wydarzeń jakie miały miejsce w Krakowie. Jest to o ponad 33% więcej w porównaniu do 2014 roku. Co ważne, zwiększyła się liczba uczestników wydarzeń międzynarodowych.

Miasto oferuje turystom zróżnicowaną bazę noclegową, w tym cieszące się nieustającą popularnością wyjątkowe hotele butikowe. W mieście funkcjonują 152 hotele z ponad 10,2 tysiącami pokoi.
Reputację budują chociażby przyznane mu wyróżnienia, wśród których w ostatnich latach Kraków otrzymał takie jak Meetings Star Award 2015 – pierwsze miejsce w kategorii Convention Centers dla Centrum Kongresowego ICE, trzykrotnie prestiżową nagrodę „Zoover – The Best European City Trip czy tytuł „Top 10 Large European Cities of the Future – Business Friendliness”.
Także niezwykle cenny wskaźnik satysfakcji i lojalności wobec miasta – Net Promoter Score (NPS) osiągając 79,1% wskazuje, że Kraków zbudował markę turystyczną.

Wszelkie prawa zastrzeżone • Miasta Historyczne 3.0 © 2017

Polityka prywatności

Proudly designed by Zensite logo